Pırlanta Rengi nasıldır?

Önemli noktalar

  • Renk (Color), pırlantanın renksizliğine bir atıftır, yani pırlantanın beyazlık derecesini belirler.
  • D mümkün olan en iyi derece (mükemmel beyaz), Z ise en renkli pırlantayı ifade eder.
  • Pırlanta.net'de K'dan daha kötü kalitede pırlanta satılmaz.

tektaş

Pırlantada renk kendini solgun sarı olarak gösterir. Zaten bu sebeple pırlantanın renk kalitesi renksizliği (beyazlığı) ifade etmek için kullanılır. Pırlantanın rengi beyazlaştıkça, renk kalitesi de artar. Renk, kesimden sonra bir pırlantada en önemli özellik olarak kabul edilir. Bunun temel sebebi, insanın önce pırlantanın ışıltısını, sonra rengini fark etmesinden kaynaklanmaktadır.

Rabat Mücevherat  mükemmel beyaz - neredeyse beyaz kategorilerini içeren D - J sınıfı pırlantaları bulabilirsiniz. Bu kaliteler göze beyaz görünen sınıfları ifade ettikleri için seçilmişlerdir. K ve sonraki kaliteler çıplak gözle ilk bakışta uçuk sarı olarak algılanırlar

Pırlanta Rengi

Tamamen Renksiz. En iyi kalite pırlanta rengi, çok nadir bulunur 
E - F Renksiz. Ancak gemologlar tarafından belirlenebilen çok hafif renk tonları içerirler. Nadir bulunur 
G-H Neredeyse renksiz. Kendisinden daha beyaz pırlantalarla karşılaştırılmadıkça içerdiği renk tonu anlaşılamayan, beyaz olarak algılanan sınıflar. Kalite/fiyat oranı en yüksek aralık. 
I-J Neredeyse renksiz. Çıplak gözle dikkatlice bakıldığında farkedilen sıcak bir ton taşıyan, fiyatı üst kalitelere göre çok uygun en son renksiz sınıflar 
K-Z Renkli. K renginden sonrası Rabat Mücevherat tarafından satılmaz.

Hangi Renk benim için uygun?

  • Mükemmeliyetçiyseniz, D - F arası renk kalitelerini tercih etmek, sizin için doğru seçim olacaktır.
  • Tam beyaz istiyorum ancak fiyatı uygun olsun derseniz, tercih etmeniz gereken sınıflar G ve H'dır.
  • Mükemmel bir fiyata, beyaz bir pırlanta almayı tercih ederseniz, I ya da J rengi tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

4 C'den ikincisi olan Renk (Color) hakkında da yeterli bilgi sahibi olmuş bulunmaktasınız.

Diğer müşterilerimiz hangi rengi tercih ediyor ?

Rabat Mücevherar müşterileri ağırlıklı olarak G - I aralıklarını tercih ediyorlar. Fantezi ürünlerde ağırlık I-J, tek taşlarda ise G-I olarak verilebilir.

TTLB veya TLB nedir?

TTLB (Top Top Light Brown) Çok çok hafif açık kahverengi demektir. Mükemmel beyazdan tam sarıya kadar giden renk skalasının (D-E-F-G-H-I-J-K-...-Z) içinde yer almayan kahverengi tona sahip pırlantanın rengini ifade eder. Bu tip pırlantaların fiyatı beyaz pırlantaya göre çok çok daha ucuzdur. Mağaza ışıkları altında beyaz görünse de, gün ışığında kahverengi tonunu belli eder.

Pırlanta.net TTLB pırlanta satışı yapmamaktadır. Sertifikasız pırlanta satın aldığınızda karşılaşabileceğiniz en yaygın risklerden biri de, size I ya da J renginde olduğu söylenen bir pırlantanın aslında TTLB olmasıdır. Özellikle çok küçük boyutlu pırlantalarda (0.01 - 0.04 Carat) bu rengi ilk bakışta ayırdedemeyebilirsiniz. Beyaz altın bir montüre mıhlanmış TTLB rengindeki pırlanta, oldukça beyaz görünebilir. Burada ticaret ahlakı ve müşterinin bilgilendirilmesi açısından önemli olan, pırlanta renginin TTLB olduğunun satıcı tarafından açıkça belirtilmesi, pırlanta fiyatının da I ya da J renginde olan bir pırlantaya göre %20 ile %50 arasında daha uygun olmasıdır.

Çok uygun fiyatlı mücevherat satın almayı planlayanların alternatifleri arasına katabilecekleri TTLB pırlantanın, kahverengi tonu nedeniyle beyaz ve beyaza yakın tonlu pırlantalarla aynı güzelliğe sahip olduğunu söylemek doğru olmaz. Fiyat ve kalite konusunda karşılaştırma yaparken bu konuyu önemli dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

TLB (Top Light Brown) Hafif kahverengi tona sahip pırlanta rengidir. Bu tip renge sahip bir pırlanta, ilk bakışta dahi anlaşılabilecek bir kahverengi tona sahiptir. Fiyatı TTLB'den de ucuzdur. Ancak pırlanta ile kömür arasında bir noktada durduğunu söylemek pek de abartmak sayılmaz.